![]() |
КЛИНИКА "Д-Р ЕМИЛОВА" верният път към здравето |
Д-р Емилова: "Не е важно колко години ще сме на този свят.
Важното е да имаме живот в годините си, а не години в живота си.
Важното е докато сме живи, независимо колко ще живеем,
да сме здрави, да сме с ума си, както казват старите хора."
![]() |
КЛИНИКА "Д-Р ЕМИЛОВА" верният път към здравето |
Клиниката работи в курорта Св. Св. Константин и Елена, х-л Аква Азур
при спазване на всички противоепидемични мерки
За информация и записвания – телефони 0888 951 288 и 0886 919 944.
За това как да се предпазим от вируси гледайте д-р Емилова по bTV
24 часа
Кестените може ли да се ядат и сурови? Варените и печените да се избягват ли от пълни хора?
Известно е, че кестенът се родее с картофа заради високото съдържание на нишесте. Не така популярно е, че кестенът има по-близко „родство“ с портокала – по високото количество витамин С. 100 гр ядки осигуряват 43 мг витамин С (72% от необходимата дневна доза).
Кестените могат да бъдат варени, печени, на пара, да се хапват сурови или да се използват под формата на брашно – самостоятелно или в комбинация с други култури за приготвяне на различни печива. В суров вид ядките на кестена съдържат танини, но в ниска концентрация, което ги прави годни за консумация. По тази причина при хора със стомашно-чревни проблеми е възможно да причинят оплаквания. Не се препоръчва прием на сурови кестени и при наличие на тежки бъбречни заболявания /бъбречна недостатъчност, гломеруло- или пиелонефрити/, хепатит и бременност.
Важно е да се знае, че кестените не съдържат глутен, за това попадат сред най-популярните съставки при приготвянето на храни, предназначени за глутеночувствителни, алергични към пшеница и болни от цьолиакия пациенти.
Както повечето ядки, кестените съдържат фитинова киселина, за която има данни, че може да възпрепятства усвояването от организма на минерали като калций, желязо и магнезий. Съдържанието в тях обаче е доста ниско. В действителност в кестените тя е в пъти по-малко отколкото в бадемите и орехите.
Защо кестените са толкова полезни за всички, включително и тези с наднормено тегло?
Лично аз препоръчвам кестените да се приготвят на пара. Така те най-добре запазват полезните си съставки и няма риск развалените от плесени и червеи, да придадат горчивия си вкус и на останалите, в случай че ги приготвяме варени.
Нека се порадваме на отиващата си есен и да пренесем от нея в зимата заредени със слънчева светлина кестени – за здраве и настроение.
Д-р Емилова
В момента има 156 гости и няма потребители и в сайта