![]() |
КЛИНИКА "Д-Р ЕМИЛОВА" верният път към здравето |
Д-р Емилова: "Не е важно колко години ще сме на този свят.
Важното е да имаме живот в годините си, а не години в живота си.
Важното е докато сме живи, независимо колко ще живеем,
да сме здрави, да сме с ума си, както казват старите хора."
![]() |
КЛИНИКА "Д-Р ЕМИЛОВА" верният път към здравето |
Клиниката работи в курорта Св. Св. Константин и Елена, х-л Аква Азур
при спазване на всички противоепидемични мерки
За информация и записвания – телефони 0888 951 288 и 0886 919 944.
За това как да се предпазим от вируси гледайте д-р Емилова по bTV
24 часа
Много се говори за ползата от джинджифила. Но в повечето рецепти се говори за използване в отвари или направо за варене като чай, други съветват да се приема суров настърган корен. В какви случаи как е подходящо да се използва?
С. Иванова
Семейство Джинджифилови се радва на голяма и напълно заслужена популярност. Освен джинджифила широко приложение намират още куркумата и кардамонът от тази „фамилия“. В джинджифила са открити над 115 полезни химически вещества. От тях джинджеролите са с най-добър терапевтичен ефект. Това са мастни органични смоли, съдържащи се в корена на растението с мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Този алкалоид с невероятно въздействие е подобен на пиперина и капсаицина – активните вещества в черния пипер и лютите чушки.
При термична обработка джинджеролът се превръща във вещество с пикантен и леко сладнящ аромат - зингерон, което е далеч по-малко остро на вкус, но не и толкова биоактивно. При изсушаване на джинджифила джинджеролът не само, че не се губи, а се концентрира – до седем пъти повече. При този процес той формира и вещества, които като негови производни са два пъти по-активни.
Как действа джинджифилът върху организма ни?
Как да приемаме джинджифила, възползвайки се от лековитите му качества?
Прекомерната консумация на джинджифил може да доведе до киселини и силни болки в стомаха, особено при пациенти с гастрит, язва на стомаха и дуоденума, гастроезофагеален рефлукс. Приемащите лекарства за разреждане на кръвта не бива да включват в менюто си джинджифил под никаква форма заради риск от кървене. Не го препоръчвам при пациенти с камъни в жлъчния мехур. Бременните жени и кърмачките трябва да приемат растението само в минимална доза. А за всички е важно да не пият чай от джинджифил преди сън. Нямам лични наблюдения върху джинджифиловата бира, но със сигурност е добре да се ограничава количеството ѝ. Чуждоземният по произход джинджифил, заедно с родните чесън и лук е доказана суперхрана. Нека се възползваме от нея пълноценно!
Д-р Емилова
В момента има 147 гости и няма потребители и в сайта