DR. EMILOVA’NIN KLINIĞI
sagliga giden dorğu yol

178 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ulu Hipokrat (M.Ö. 460-370.) demiş ki: Her şeyde dengeli ol, temiz hava teneffüs et, her gün cildini temizle, egzersiz yap.... ve küçük bir ağrıyı ilaç kullanmak yerine aç kalarak iyileştirmeye çalış“.

thumb fruits22Dr. Emilova’nın sağlık merkezinde başlıca tedavi yöntemi meyve ve ballı çay (meyve terapisi) yardımıyla uygulanan hafif (soft) şifa orucudur. Bu rejimde 1-2 kg mevsimlik taze meyve ve taze sıkılmış “fresh”-ler, yani meyve suları, ballı bitki çayları ile sıralı olarak tüketilir. 15 - 20 gün arasında devam eden bu diyet esnasında başka hiç bir şey tüketilmez. Meyve terapisi sadece su tüketimine dayalı tam perhizin etkisine benzer sonuçlar verse de, çok daha üniversal ve kolayca uygulanabilir bir programdır. Değişik ve ağır besinlerden geçici olarak uzak kalmakla güdülen amaç ise, vücudun kendi kendini tedavi edebilecek ve iyileştirebilecek mekanizmalarını devreye almasıdır. Oruç sayesinde bütün metabolizmamız daha aktif olarak çalışmaya ve biriktirdiği toksinleri dışarıya atmaya başlar. Bu arada vücudumuzun direnci azalmaz, aksine bağışıklık sistemimizin güçlendiğini, sinir sistemimizin dinginleştiğini ve genel olarak performansımızın arttığını hissederiz. Rejim sırasında düşüncelerimiz berraklaşır ve negatif duygu ve düşünceler yok olur. Böylece hafif açlık terapisi çok güçlü bir anti-depresan ve anti-stres yöntemi olup, sağlımızı geri kazanmak için olduğu kadar hastalıkları önlemek amacıyla da tatbik edilebilecek güvenli bir metottur. Dengeli perhizin fazla kilolardan da hızlı ve kalıcı bir şekilde kurtulmamızı sağladığını da unutmamak gerekir ki, bu da pek hareket etmeyen günümüz insanlarının en sık karşılaştığı sorunlardan biridir.

Aç kalmak sadece bedenimizi etkilemez, aynı zamanda ruhumuzda da inanılmaz değişimler başlatır. Duyularımız hassaslaşır, nefsimize hakim beynimize hüküm oluruz. Programda yer alan değişik etkinlikler, aktivite ile dinlenme arasında dengeli bir ilişki kurarak bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak arınmamızı sağlar. Dengeli perhiz yaşam kalitemizi ve yaşam sevincimizi arttırdığı için zararlı alışkanlıklardan kurtulmamızın da güvenli bir yoludur.

Neden aç kaldıkça kendimizi daha iyi hissediyoruz? Çünkü bilinçsiz besleniyoruz, sürekli stres içindeyiz, fazla hareket etmiyoruz, elektromanyetik ve radyasyon ışınımlarına maruz kalıyoruz, havamız ve suyumuz toksinlerle doludur. Bütün bu zararlı etkilerden dolayı organlarımız bitkin düşer, ruhumuz da yorulur. Ve zamanla zehirli maddeler hücrelerimizde depolanmaya başlar. Aç kaldığımızda ise, bu hücreler kendi kendini temizlemeye ve toksinleri dışarıya atmaya başlıyor. Metabolizmamız düzenli hale gelir ve yaşlanma süreçleri yavaşlar.

thumb clinic05Bunlar neden oluyor? Vücudumuz enerjisinin çoğunu tüketilen besin maddelerinin sindirimi için harcıyor. Aşırı yemek tükettiğimizde ve buna nazaran az hareket ettiğimizde ve stres içinde olduğumuzda fazla toksinleri dışarı atmak için bünyemize hiç bir şans vermiyoruz. Vücut bunun için ne zaman ne enerji bulabiliyor. Aç kalarak ise, vücudumuz bütün enerjisini hücreleri arındırmak ve yağları yakmak için sarf edebilir. Böylece fazlalıklar tehlikesiz hale getirilir veya dışarıya atılır. Vücudumuzun kendi kendini iyileştirmesi doğal bir mekanizmadır ve bu mekanizma sayesinde birçok hastalığımıza derman bulabiliriz, çünkü bu hastalıkların çoğu zaten daha önce bahsettiğimiz zehirlerden kaynaklanır. Medikal tedaviye nazaran burada şikayetler bastırılmaz, aksine bunların nedenleri ortadan kaldırılır. Dahası – aç kaldığımız sürece vücudumuz bütün sağlık sorunlarıyla birden ve aynı anda savaşmaya başlar. Hasarların büyüklüğü ve vücudu ne derecede etkisi altına almış olduklarına bağlı olarak sonuçlar kimilerinde daha çabuk, kimilerinde daha yavaş elde edilse de, her zaman başarılıdır. Bir organımızın iyileşmesi diğer bütün organlarımızın işlevlerini de olumlu etkiler. Yani vücudumuz aslında aşırı akıllı bir sistemdir ve biz ona zaman ve olanak tanıdığımızda kendi sağlığı açısından her zaman en uygun çözümü kendiliğinden bularak tekrar dinç bir hale gelebilir.

Bulgaristan meyve çeşitliliği açısından zengin bir ülkedir. Bu meyvelerdeki değerli besinler ise, açlık terapisinin şifalı etkilerini daha da artırmaktadır. Kolayca uygulanabilen bu perhiz bazı özel rahatsızlıklar dışında yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar üzerinde de , sağlıklı olan kişilerde olduğu gibi medikal tedavi gören insanlarda da güvenli bir şekilde tatbik edilebilir. Meyve terapisi hem fayda görerek hem de zevk alarak uygulayabileceğimiz eşsiz bir tedavi yöntemidir. Program sırasında hasta açlık hissetmez, aksine kendini hafiflemiş ve aynı zamanda dinç ve zinde hisseder, hareket etmek ve eğlenmek coşkusu içindedir. Klinikten ayrıldıktan sonra bu programı evde de, işinden ve ailesinden uzaklaşmadan rahatlıkla uygulamaya devam edebilir.

Meyve terapisinin etkisini aktif hareket rejimi ve başka tedavi yöntemlerini aynı anda uygulayarak daha da güçlendirebiliriz. Kliniğimiz programları yürüyüşler, geziler, dans ve oyunlar, yoga, callanetics, sabah jimnastiği, Dr. Emilova ile birlikte Tibet ritüelleri, Çin ve su jimnastiği, disko dansları gibi etkinliklerin yanı sıra, psikoterapi, fizik tedavi, akupunktur, kolon hidro terapi ve probiyotik tedavi gibi olanaklar da içeriyor. Şifa orucu sauna, fitness, masaj, inhalasyon, çamur banyoları ve su kürleri birlikte de rahatlıkla ve keyifle tatbik edilebilir.

thumb med03Dr. Emilova’nın kliniğinde uygulanan meyve terapisi 24 saatlik doktor gözetiminde ve en modern cihazlarla yapılan kontroller eşliğinde gerçekleştirilir. Bundan dolayı sağlınız için hiç bir risk oluşmadığı gibi tedavinin etkileri de açık ve net bir şekilde değerlendirilebilir. Klinik ortamı programın daha da zevkli ve kolayca yerine getirilmesini sağlar. Merkezde kalan hastalar dostluk ve dayanışma içerisinde olup güçlenen takım ruhu ile birbirlerini motive ettiği için aç kalmak eziyet olmaktan çıkarak keyifle uygulanan bir yöntem haline gelir. Mevsimine göre kendinizi ya deniz kıyısı yakınında ya da muhteşem güzelliklerle çevrili dağlık alanda bulursunuz ki, bu size ayrı bir ferahlık ve huzur verir. Programı tatbik ettiğiniz süre içinde değişik etkinliklere katılabilir, ya da kendi tercihiniz üzerine sahilde veya dağ patikalarında yürüyüşler yapabilirsiniz. Böylece yakınlarınızın yanına hem tatil yapmış ve dinlenmiş hem de son derece sağlıklı ve dinçleşmiş olarak geri döneceksiniz.


178 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Edu01